Nejlepší svíčkovou vaří kuchař Petr Sviták

26.10.2009 10:56

Autor: ČTK

06.09. 08:09

Mistrovství ve vaření svíčkové se vrátilo na zámek Červený Hrádek.Nejlepší svíčkovou omáčku vaří kuchař Petr Sviták z Prahy. Dokázal to alespoň na mistrovství republiky ve vaření svíčkové, které se konalo na zámku Červený Hrádek u Jirkova na Chomutovsku. Do 14. ročníku soutěže se přihlásilo 14 kuchařů a kuchařek.

Porota hodnotila jednotlivé soutěžní vzorky podle pěti kritérií - vůně, chuť omáčky, její konzistence, chuť masa a celkový dojem. Známkovalo se jako ve škole od jedničky do pětky. Vítěz, který se soutěže účastnil letos poprvé, pracuje jako šéfkuchař v pražské restauraci U Veverky. Speciální recept na svíčkovou nemá, drží se své paměti, kuchařem je totiž už 26 let. "Když v restauraci děláte už dlouho, tak víte co a kolik tam dát," řekl Sviták. Podle něj ale omáčku vylepší máslo, rozpuštěná slanina a citronová kůra. "Okyselit se nesmí nikdy octem, musí se použít citron," dodal vítěz.

Podle předsedy poroty Petra Novotného byl letošní ročník soutěže slabší. "Neobjevila se taková svíčková, která by porotu oslnila," řekl. Některé omáčky zarazily porotu svou nepřirozenou barvou, u jiných soutěžních vzorků se porotci podivovali nad přípravou a chutí masa. Přítomní si ale pochvalovali, že atmosféra soutěže je každým rokem lepší.

Součástí mistrovství byla i soutěž v počtu zkonzumovaných knedlíků se svíčkovou omáčkou za 30 minut. Letos, stejně jako před rokem, ji vyhrál držitel rekordu z předchozích ročníků Jan Žíla. Snědl za hodinu 47 knedlíků, což na jeho rekord 64 knedlíků nestačilo.

Foto: www.czechspecials.com